Konvent 2013 - tisky - zprávy
Tisk č. 2-3 a 5-9
Tisk č. 2
Tisk č. 3
Tisk č. 5
Tisk č. 6
Tisk č. 7
Tisk č. 8
Tisk č. 9
poslední aktualizace : 10.11.2013; ZS
Tisk č. 2 : Zpráva předsednictva
Předsednictvo konventu pracuje v tomto složení: Abigail Hudcová, předsedkyně, Pavel Pokorný, Matěj Cháb, Miloslava Nulíčková (náhradníci E. Halamová, J. Pechar, J.Balcar, M. Hrubeš).
Byla přijata tato usnesení:
„Konvent doporučuje svým sborům, aby jako platící salárníky evidovaly jen ty, kteří jsou vedeni jako salárníci v účetnictví sboru.“
„Seniorátní výbor žádá konvent o schválení převedení hospodářského výsledku za rok 2011 ve výši 1.260.777,90 Kč do vlastního jmění. Zisk 1.260.777,90 byl použit na úhradu investice nákupu bytu v Berouně.“
„Konvent se usnáší uspořádat v rámci oslav 600. výročí obnoveného vysluhování podobojí na podzim roku 2014 seniorátní neděli se společnými bohoslužbami pražských sborů a dalším doprovodným programem.“
„Konvent pověřuje SV k iniciování vzniku pracovní skupiny pro práci církve se sociálně vyloučenými.“ – viz zpráva v Tisku č. 7
„Konvent doporučuje vytvářet seniorátní statistické přehledy jako dosud s tím omezením, že se nebudou uvádět konkrétní stavy bankovních účtů.“
„Konvent pověřuje předsednictvo konventu, aby zaslalo poděkování střediskům Diakonie za jejich práci.“ – poděkování s vyjádřením ocenění práce bylo zasláno předsedkyní konventu.
„Konvent žádá, aby materiály pro konvent byly zaslány alespoň 10 kalendářních dní před konáním konventu.“ – materiály byly včas rozeslány.
Návrh z Vršovic na zaslání dopisu předsedovi vlády týkající se novely zákona o zřízení výkonu veřejné služby nebyl odeslán z technických důvodů, neboť jednání proběhlo dříve, než bylo možné dopis odeslat.
Před námi jsou na letošním konventu mimo jiné i tyto úkoly:
Došlo k odchodu I. Mareše a uvolnilo se místo poslance na synod. Zůstává tedy Z. Šorm. Náhradníky jsou Petr Firbas a Lenka Ridzoňová. Nutno zvolit nového poslance na synod a 2 náhradníky.
.
Došlo ke změnám i v seniorátní pastýřské radě. Ta byla zvolena na minulém konventu s mandátem 2013-2018 v tomto složení: Lýdia Mamulová, Pavel Prosek, Lenka Ridzoňová, náhradníci: Ivo Mareš, Martin Hrubeš, Vanda Řezníčková. L. Mamulová rezignovala k 31.5.2013 z toho důvodu, že byla na dva roky jmenovaná koordinátorkou supervize, což se neslučuje s členstvím v PR, a I. Mareš odešel z církevní služby. Pastýřská rada nyní pracuje ve složení: Martin Hrubeš – laik, Pavel Prosek – laik, Lenka Ridzoňová – farářka. P. Prosek a L. Ridzoňová jsou řádně zvolenými členy PR, ostatní bude třeba dovolit. Nutno dbát na zachování poměru 2:1.
Odvod do PF v r. 2013 činí 78500 Kč.
Datum příštího synodu bylo stanoveno na 29.5.-1.6.2014 na Vsetíně.
Datum příštího konventu navrhuje předsednictvo 8. 11. 2014.
Abigail Hudcová, předsedkyně konventu
Tisk č. 3 : Zpráva seniorátního výboru
Tisk měl omylem číslo 3A
1. SENIORÁTNÍ VÝBOR A JEHO SPOLUPRACOVNÍCI
Seniorátní výbor pracuje již 4. rokem ve stejném složení: Roman Mazur (senior – domovský sbor Libeň), Zdena Skuhrová (seniorátní kurátorka – Hvozdnice), Petr Firbas (1. náměstek seniora – Horní Počernice), Daniel Heller (1. náměstek seniorátní kurátorky – Dejvice), Tomáš Trusina (2. náměstek seniora – Benešov) a Dalibor Titěra (2. náměstek seniorátní kurátorky – Libčice).
Náhradníky seniorátního výboru jsou nyní Ester Čašková (Vinohrady) a Pavel Kalus (Žižkov I, oba za duchovní), od minulého konventu nově zvolený Pavol Bargár (Uhříněves) a Jan Mašek (Dejvice, oba za laiky). Vzhledem k šíři seniorátní agendy spolupracují náhradníci se členy velmi aktivně – účastní se schůzí s poradním hlasem, v případě absencí z řad členů jsou na dané schůze povoláváni i k hlasování. Mají také své „patronské“ sbory.
Stálými spolupracovníky seniorátního výboru byli rovněž seniorátní farářka Romana Čunderlíková (na úvazek 0,66), seniorátní farář pro mládež Mikuláš Vymětal (na úvazek 1) a seniorátní účetní Olga Poláková. Vzhledem k neúplnému úvazku seniorátní farářky seniorát podporuje ještě práci pastoračního pracovníka Milana Balahury v libeňském sídle seniorátu příspěvkem ve výši 1.500 Kč měsíčně.
2. OPAKOVANÁ VOLBA SENIORÁTNÍ FARÁŘKY A VOLBA NOVÉ SENIORÁTNÍ FARÁŘKY PRO MLÁDEŽ
Vzhledem k oboustranné dobré zkušenosti navrhuje seniorátní výbor k opakované volbě na místo seniorátní farářky sestru Romanu Čunderlíkovou (na další tři roky po jednoletém „zkušebním“ období, tisk 4a).
Vzhledem ke konci volebního období br. Mikuláše Vymětala (v listopadu 2013) vypsal seniorátní výbor na počátku roku 2013 výběrové řízení na místo seniorátního faráře pro mládež. Přihlásili se do něho 4 zájemci (včetně stávajícího faráře Mikuláše Vymětala). Výběrovou komisi tvořil zástupce seniorátního výboru Roman Mazur, farář spolupracující s mládeží Petr Turecký a dva zástupci mládežnických grémií seniorátu Magdaléna Šípková a Jan Ort.
Seniorátní výbor akceptoval pořadí kandidátů, které mu výběrová komise předložila, a zájemce postupně oslovil. Nabídku přijala druhá v pořadí, farářka Martina Lukešová, letošní absolventka vikariátu. Proto seniorátní výbor projednal a připravil konventu volbu Martiny Lukešové za seniorátní farářku pro mládež na období dalších 3 let (tisk 4b).
Výměnu na této pozici seniorátní výbor využil k dokončení své snahy o postupné navyšování příspěvku na bydlení směrem k částce kryjící podstatnou část náklad na nájem a služby seniorátního faráře/seniorátní farářky. Příspěvek ve výši 5.000 Kč Martině Lukešové (dosavadní byl pro Mikuláše Vymětala necelých 4.000 Kč a zůstává v platnosti i nadále pro Romanu Čunderlíkovou) by měl díky velkorysé nabídce vinohradského sboru pokrýt podstatnou část jejích plateb za bydlení.
3. SENIORÁTNÍ AKCE A SETKÁNÍ
Jarní seniorátní konference proběhla v sobotu 16. března na Palmovce v libeňském sboru. Tématem bylo „Restitučně – odlukový zákon: past nebo šance?“ Se svými příspěvky vystoupil Roman Mazur, Daniel Kuc (Bratrská jednota baptistů), David Šourek, Jan Matějka a Pavel Stolař. Následovala volná diskuse se všemi zájemci z řad účastníků. Sešlo se přibližně 70 účastníků (loni a předloni 45, resp. 50).
Seniorátní školení varhaníků se letos nekonalo.
Jarní setkání kurátorů proběhlo v sobotu 27.4. v kobyliském sboru. Věnovalo se především tématu práce s bezdomovci.
Pravidelnou červnovou rekreaci pro seniory v chotěbořském středisku vedla Jitka Fikejsová a Dana Rotkovská s dalšími spolupracovníky. Počet účastníků i nadšení hlavních pořadatelů rok od roku z různých důvodů klesá. Ani společná porada seniorátního výboru s hlavními vedoucími pobytu nedokázala najít odpověď na otázku, jak s rekreací naložit dále. Další cestu budeme hledat na počátku roku 2014. Pomohlo by, kdyby se přihlásili noví organizátoři pobytu.
Podzimní seniorátní den byl uspořádán v neděli 8. září v nejvzdálenějším sboru seniorátu v Sedlci - Prčici. Rodinné bohoslužby vedla Lenka Ridzoňová, odpolední přednášku na téma „A bohové se vracejí“ pronesl Pavel Hošek, o občerstvení a další program se postarali domácí. V průběhu celého dne se ho zúčastnilo přibližně 80 účastníků (předloni a loni 100, resp. 90). Příští rok se akce nebude konat kvůli velkým říjnovým oslavám výročí znovuobnovení vysluhování pod obojí.
V průběhu roku byl dokončen tříletý laický seniorátní teologický kurz Základy evangelické teologie (ZET) nejen pro ty, kdo se chtějí stát ordinovanými presbytery. Všechny tři ročníky dokončilo 18 studentů, 11 z nich s ambicí získat do konce října dostatečný počet kreditů za domácí úkoly a díky tomu i oficiální osvědčení o absolvování kurzu. Toto osvědčení by jim seniorátní výbor rád předal v průběhu konventu. Ostatní navštěvovali setkání kurzu jen z důvodu osobního zájmu o teologii, bez ambice stát se ordinovanými presbytery. První tři absolventi již byli navrženi a doporučeni ke zkouškám na ordinované presbytery (Jana Plíšková – Střešovice, František Hrdlička – Libeň a Aleš Drápal – Braník). Další budou zřejmě následovat v příštích měsících.
Podzimní setkání kurátorů se uskutečnilo v sobotu 12. října ve sboru na Vinohradech. Hlavním tématem bylo vojenské kaplanství.
Celou řadu dalších akcí vedl či spoluvedl Mikuláš Vymětal jako seniorátní farář pro mládež, jak o tom podává informace ve své vlastní zprávě.
4. DŮLEŽITÉ PERSONÁLNÍ ZÁLEŽITOSTI
Jiří Ort přešel od 1. února 2013 z pozice faráře ve Vršovicích na stejné místo v Uhříněvsi. Staronovým farářem našeho seniorátu je Petr Špirko (od ledna v radotínském sboru, od prázdnin na plný úvazek). Staronovou farářkou v našem seniorátu je Lýdia Mamulová, od září na poloviční úvazek v salvátorském sboru. Novým vršovickým farářem je od 1. září Matěj Opočenský (dříve vikář v Benešově). Ke konci října rezignoval nečekaně na své místo smíchovského faráře z rodinných důvodů Ivo Mareš. Ve dnech přípravy této zprávy se chystá volba Mikuláše Vymětala za faráře berounského sboru od 11. 11. 2013.
Opakované volby proběhly v Kladně (Daniela Brodská) a v jarovském sboru (Elen Plzáková).
Vršovický sbor administroval mezi odchodem minulého faráře a příchodem stávajícího Pavel Kalus. Po dohodě s poděbradským seniorátem byl Petr Turecký pověřen administrací sboru ve Zruči nad Sázavou. Administrací smíchovského sboru byl pověřen Ondřej Kolář.
Seniorátní výbor udělil doporučení k zařazení do jáhenské praxe (Aarthur Eberson – Beroun, Filip Němeček – Vinohrady), k nástupu do vikariátu (Martina Čapková) a na seznam bohoslovců.
Tzv. „seniorátní“ odměny, na které je určeno 5 procent z částky Personálního fondu, byly rozděleny obdobně jako v minulých letech. Seniorátní výbor přihlíží např. k tomu, zda farář vede velký sbor, je právě aktivní při přípravě pastorálních konferencích, je výjimečně aktivní v některé oblasti sborového nebo církevního života, atp. Ukazuje se při tom, že větší část našich kazatelů prokazuje velkou aktivitu a pracovitost a je ochotna na sebe brát úkoly, kterými je pověřuje seniorát, církev nebo ekuména.
5. VIZITACE SENIORÁTNÍHO VÝBORU
Seniorátní výbor vykonal od posledního konventu vizitace v následujících sborech. Při všech vizitacích byla kromě níže zmíněných okruhů věnována pozornost i vztahům mezi kazateli, staršovstvy a dalšími spolupracovníky.
Vinohrady: Vizitující (Mazur, Skuhrová) konstatovali a ocenili aktivní zapojení laiků do bohoslužeb, bohatou nabídku setkání menších skupin v týdnu, intenzivní ekumenickou spolupráci, finanční štědrost vůči menším a chudším sborům.
Žižkov II: Vizitující (Firbas, Mašek) konstatovali výrazné výhody i nevýhody, které sboru přináší vlastnictví dvou bytových domů. Podobně jako vinohradský sbor je i žižkovský připraven z jejich výnosu pomáhat menším a chudším společenstvím. Sbor se snaží poctivě vyrovnat s otázkou postupného odchodu silné generace osmdesátníků, snaží se o misijní otevírání se svému okolí.
Kladno: Vizitující (Trusina, Bargár) zjistili, že po období neobsazenosti si společenství sboru váží práce své farářky a otevřenosti sboru, která s její prací souvisí (mnoho křtu dospělých!). Sbor prožil v posledních letech velmi dynamický rozvoj – noví členové, oprava kostela…
Libčice: Vizitující (Firbas, Mašek) se přesvědčili o dobré duchovní atmosféře ve sboru, jehož členové si váží práce své kazatelky. Sbor je převážně diasporní, ale zůstává soustředěn kolem nedávno opraveného kostela, kde se chystá přístavba dalších prostor pro společné akce, otevřené i navenek. Finanční situace sboru je díky velké obětavosti členů poměrně dobrá a členové sboru nevidí zásadní problém ani při přechodu na samofinancování.
Dobříš: Vizitující (Firbas, Mašek ) se zde setkali s živým a otevřeným společenstvím, tvořeným převážně mladými rodinami z široké diaspory. Sbor má aktivní staršovstvo, které si váží nasazení svého kazatele. Ve sboru je kladen mimořádný důraz na přípravu žadatelů o křest. Po hospodářské stránce si sbor vede dobře a byl by i schopen podpořit dva menší sbory seniorátu. Kazatel v současnosti administruje sbor v Hořovicích. Sbor reflektuje svou polohu na okraji seniorátu a pokouší se o zlepšení kontaktů.
Braník: Vizitující (Mazur, Heller) měli příležitost přesvědčit se o mnoha silných stránkách sboru: Velmi aktivní zapojení laiků, s tím související ohromná šíře aktivit pro všechny generace a pro různé druhy zájemců, klidné spolužití různých proudů zbožnosti, vysoká míra finanční obětavosti. Hlavním úkolem, který nyní před sborem leží, je stavba budovy se zázemím, která snad – navzdory administrativním a technickým problémům – brzy započne.
6. DALŠÍ POSTUP V PROJEKTU REVITALIZACE BEROUNSKÉHO SBORU
Zástupci seniorátního výboru (především Petr Firbas) po celý rok konzultovali s berounskými různé záležitosti týkající se společné snahy o revitalizaci tamějšího sboru. Spolupodíleli se např. na neúspěšném jednání s kandidátem na místo faráře v 1. pololetí, na vypracování finanční analýzy pro případ brzkého obsazení sboru, na úspěšném jednání o kandidatuře br. Mikuláše Vymětala, na vypracování žádosti o podporované místo. Seniorátní výbor připravil také ve spolupráci s právničkou smlouvu o pronájmu bytu (majetek seniorátu) sboru, aby mohl být poskytnut novému kazateli.
Seniorátní výbor souhlasil, aby součástí povolací listiny Mikuláše Vymětala bylo také to, že čtvrtinu svého úvazku může věnovat práci se sociálně vyloučenými, ať už v Berouně nebo jinde. Odpovídající čtvrtina odvodu do Personálního fondu bude hrazena z projektu na práci se sociálně vyloučenými, který rovněž zaštiťuje seniorát.
Sbory seniorátu přispěly od minulého konventu na berounský byt částkou 35.000 Kč.
7. PŘÍPRAVA 600. VÝROČÍ ZNOVUOBNOVENÍ VYSLUHOVÁNÍ POD OBOJÍ
Projekt oslav obnoveného vysluhování pod obojí míří k uspořádání velkého jednodenního pražského „Kirchentagu“ 12. října 2014. Centrem oslav by měla být Betlémská kaple s přilehlým náměstím, a rovněž kostel U Martina ve Zdi a husitský chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.
Pracovní skupina pro přípravu oslav pracuje nyní ve složení: Romana Čunderlíková, Benjamín Groll, Pavel Keřkovský, Martina Kopecká (CČSH), Roman Mazur, Dagmar Ondříčková, Monika Voženílková (ÚCK), Mikuláš Vymětal. V brzké době počítáme rovněž se zapojením Martiny Lukešové a Marty Vrškové (kostelnice U Martina ve Zdi).
Rozpočet akce se bude pohybovat v řádech statisíců v závislosti na úspěchu podaných a připravovaných grantových žádostí. Seniorátní výbor navrhuje, aby náš vlastní příspěvek na tuto akci činil 50.000 Kč a vyjednal kvůli tomu odklad splátek půjčky u Jeronýmovy jednoty na berounský byt.
8. VZNIK PRACOVNÍ SKUPINY PRO PRÁCI SE SOCIÁLNĚ VYLOUČENÝMI
Seniorátní výbor inicioval na základě usnesení minulého konventu vznik pracovní skupiny pro práci se sociálně vyloučenými. Jednal o dosavadních aktivitách v této oblasti s Mikulášem Vymětalem a dohodl se s ním, že se společně s Pavlem Kalusem pokusí vytvořit „jádro“ této pracovní skupiny. Ta se pak bude věnovat jednotlivým oblastem a problémům, především těm, které nemohou nebo nechtějí pokrýt státní a církevní sociální a diakonické instituce.
9. DALŠÍ ČINNOST SENIORÁTNÍHO VÝBORU
Kromě již výše zmíněných úkolů a aktivit se seniorátní výbor věnoval např. těmto záležitostem:
Mimo vizitace jsme při různých příležitostech většinu sborů navštívili nebo vedli jednání s jejich zástupci.
Seniorátní kurátorka Zdena Skuhrová ve spolupráci s Hugo Ševcem spravuje internetové stránky seniorátu.
Seniorátní výbor dále:
- ustanovil skupinu pro vedení pastorálních konferencí a zajistil místa konání pastorálek v prvním pololetí nového školního roku (Libeň)
- poděkoval Drahomíře Duškové Havlíčkové za práci v Hořovicích
- rozhodl o užití daru švýcarské církve ve výši 25.000 Kč na práci se sociálně vyloučenými
- na vyzvání předsednictva synodu provedl kontrolu odvodů povinných celocírkevních sbírek
- spolupracoval při vzniku žádosti o podporovaná místa (pokračování v Sedlci – Prčici, nově v Berouně)
- v souvislosti s přijetím restitučně – odlukového zákona uspořádal mimořádnou veřejnou pastorálku
- jednal o udělené pokutě za užití nelicencovaného obrázku na svém webu a rozhodl se ji zaplatit
- doporučil Michala Šourka k práci kaplana na Evangelické akademii
- doporučil udělení studijního volna Pavlu Klineckému a Ester Čaškové
- vyslal své zástupce na jednání „U kulatého stolu“ se zástupci Synodní rady a salvátorského sboru
- vyslal své zástupce (Zdenu Skuhrovou a Petra Firbase) na víkendové setkání zástupců seniorátních výborů se Synodní radou a Ústřední církevní kanceláří
- zpracoval na základě vyplněných dotazníků o samofinancování ze sborů seniorátní analýzu, kterou poskytl Synodní radě i sborům seniorátu
- jednal o problematice práce s mládeží se zástupci mládežnických pracovních skupin i s novou farářkou pro mládež.
10. VÝHLED PRO DALŠÍ PŮSOBENÍ SENIORÁTNÍHO VÝBORU
Členové seniorátního výboru jsou rádi, že se v roce 2013 podle očekávání dovršují dva největší seniorátní projekty: teologický kurz ZET a obsazení berounského sboru a pořízeného bytu novým duchovním.
Největší události roku 2014 bude seniorátem pořádaná oslava výročí podobojí. Seniorátní výbor by si přál, aby se stala radostným a živým setkáním všech generací, všech našich sborů i dalších přátel, obohacujícím setkáním naší evangelické tradice i současnosti.
Seniorátní výbor se pokusí hledat s bohatšími sbory (především s těmi s bytovými domy) případnou společnou cestu pro pomoc menším a chudším sborům a seniorátům.
Vizitace ukazují, že nalezení správné konstelace ve vztazích kazatel – staršovstvo – sboroví spolupracovníci není vždy snadné, a to pro všechny strany. To byl jeden z podnětů, který vedl současnou komisi pro přípravu pastorálek k pojednání tématu křesťanského vedení v prvním pololetí školního roku 2013/2014.
V rámci vizitačních návštěv sborů se jako vizitující setkáváme především v menších sborech s velikou obětavostí sborových pokladníků a účetních, kteří bez nároku na finanční odměnu konají tuto náročnou a někdy nevděčnou a málo viditelnou sborovou službu. Nepovažujeme to za samozřejmé a chceme jim tímto způsobem vyjádřit náš dík a uznání. Prosíme účastníky konventu, aby to vyřídili ve svých sborech.
Tisk č. 5 : Zpráva o činnosti mládeže
1. Farář pro mládež (zpracoval Mikuláš Vymětal)
Obvyklé aktivity
Vzhledem k množství slov jsem se letos rozhodl psát jen nové informace. Porovnáním s loňskou zprávou jsem zjistil, že celá řada aktivit byla velmi podobná těm loňským (víkendovky s konfirmandy, svatby, Martinské zpravodaje, Martinské čtvrtky). Iniciativa Společně žít v míru se rozvinula tak významně, že je popsána ve Zprávě o činnosti pracovní skupiny pro práci se sociálně vyloučenými.
Vysokoškolští studenti, farnosti, aktivity
Během několika posledních let se v Praze rozvinula síť katolických akademických farností při univerzitách (UK, ČVUT, ČZU). Vedením těchto farností jsou pověřováni velmi dobří duchovní, s nimiž udržuji přátelskou spolupráci. Naši vysokoškolští studenti se sami sdružují v tzv. Všeliké mládeži, která se schází 4x ročně s pozvanými hosty. Funkci evangelického akademického kostela stále do jisté míry plní sv. Martin ve zdi.
Prázdninové aktivity
Během letních prázdnin jsem se účastnil celkem pěti prázdninových táborů, brigád a výletů. U některých jako hlavní vedoucí či spoluvedoucí (ekologická brigáda Letní slunečníci v Horní Krupé s asi pětadvaceti účastníky, týdenní výlet do Hamburku s deseti účastníky a dvojdenní výlet s romskými dětmi z Varnsdorfu do ZOO v Liberci s patnácti účastníky), u jiných již jen v pozici faráře, který zajišťuje (některé) duchovní programy – týdenní dětské tábory v Křížlicích (Semínka) a v Orlovech (tábor Vinohradského sboru a přátel).
Závěrem
Seniorátním farářováním jsem strávil celkem osm let – a většinu tohoto času jsem věnoval práci s mládeží. Chtěl bych zde poděkovat velkému zástupu těch, kteří mi při různých příležitostech pomáhali – i třeba povzbuzením.
Funkce seniorátního faráře pro mládež je v současnosti jediná v celé Českobratrské církvi. Práce s mládeží je v současnosti náročná – ale je to dobrá investice do budoucnosti církve i jednotlivých sborů. Proto vás prosím o vydatnou podporu mé nástupkyně Martiny Lukešové.
2. Pražský SEM (zpracoval Pavel Groll)
Pražský SEM v uplynulém roce prošel dvěma zatěžkávacími zkouškami. První byla téměř roční absence předsedy a s ní spojené přerozdělení odpovědností, druhou byl velký tábor "Strašnické nedělky", který se v roce 2012 uspořádal "pod hlavičkou P-SEM", a který alespoň podle čísel zdvojnásobil rozpočet organizace. Bohužel ne všechna naše činnost fungovala, tak jak má, a zejména komunikace mimo organizaci vázla. Dalším smutným bodem je program Podpory Aktivit Dětí A Mládeže (PADAM), které se bohužel nepodařilo v loňském roce naplňovat, tak jak jsme si předsevzali. Prostředky v něm svěřené - tj. 30 tis. Kč. od Seniorátního výboru - se nicméně nikam neztrácejí a budou v příštích obdobích účelně užívány v souladu s tím, na co byly určeny.
Na druhou stranu se nám podařilo úspěšně zapojit do dotačního programu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a otevřít několik dalších možností pro akce pro děti a mládež, což je to proč SEM byl založen. Věříme, že se z chyb poučíme a P-SEM bude dál fungovat v pomáhat, jak to jen bude v jeho silách.
3. Seniorátní odbor mládeže (zpracoval Jan Ort)
Končící Seniorátní odbor mládeže (SOM) (zvolen na období 2011-2013) má v současnosti 8 členů a 4 náhradníky. Ve stejném počtu bude pokračovat SOM nový, který byl v říjnu zvolen na další dvouleté období. Do pražského SOMu jsou voleni stále mladší lidé (v tom novém ve věku od 14 do 22 let), tvoří dobrou partu a jako pozitivum lze vnímat aktivní zapojení členů v mládežích na sborové úrovni. K poradám se SOM schází 1x měsíčně. Připravuje tyto pravidelné akce:
Báječnej bál (nejen mládežnický benefiční ples)
Seniorátní dny mládeže (2x ročně - na jaře a na podzim, jarní SDM pořádány společně s poděbradským seniorátem, čímž jsme navázali na předchozí úspěšnou spolupráci)
UhřiTek (skromné předprázdninové setkání, akce zorganizována poprvé jako náhrada za hudební festival ChurchTek, který se v r. 2013 z technických důvodů nekonal)
Všichni k Martinu (otevírání školního/akademického roku v rámci bohoslužeb u Martina ve Zdi)
Svatí blázni (festival nejen mládežnických divadel)
Na některých akcích jsme zaznamenali úbytek účastníků. Někdy šlo o nešťastnou kolizi termínů, jindy o zanedbanou propagaci. Věříme ve zlepšení v dalších letech. V uplynulém roce se nedařilo pravidelně vydávat zpravodaj POKEC, rádi bychom tak v příštích letech našli způsob, jak efektivně informovat mládežníky o připravovaných akcích a komunikovat s nimi. V tomto směru bychom uvítali i spolupráci s faráři a vedoucími mládeží v jednotlivých sborech.
Na sborové úrovni pokračuje setkávání několika větších mládeží, kde se ke sborovému mládežnickému jádru přidávají VŠ studenti a lidé ze sborů, kde mládeže nefungují. V jiných sborech se scházejí menší stabilní mládežnické skupinky.
4. Martin ve Zdi
Členové SOMu se aktivně zapojují do příprav bohoslužeb u Martina ve Zdi, které zajišťuje samostatný orgán Martinské grémium. Martinské bohoslužby slouží jako výborná příležitost k pravidelnému setkávání nejen mladých lidí a těší se hojné účasti. Návštěvníci se zdržují i k často dlouhým rozhovorům nejdříve přímo v kostele při kávě a čaji, následně pak v kavárně Marathon.
Mimo nedělní bohoslužby se vážou k Martinu ve Zdi další aktivity, které se sice týkají mládeže jen částečně, nicméně stojí za zmínku. Kostel je otevřen veřejnosti v pracovní dny od 15 do 17 hodin, střídají se v něm pravidelné výstavy křesťanských a spřízněných autorů, každý první čtvrtek v měsíci se koná od 19 hodin ekumenická bohoslužba. Velký podíl na těchto aktivitách má kostelnice Martina Vršková.
Tisk č. 6 : Zpráva pastýřské rady
Na funkci v PR z důvodu podjatosti rezignovala Lýdia Mamulová a na její místo byl povolán náhradník Martin Hrubeš. PR pracuje v tomto složení: Martin Hrubeš (předseda), Lenka Ridzoňová (místopředsedkyně), Pavel Prosek.
PR obdržela začátkem května 2013 žádost o pomoc při řešení problému v jednom sboru Pražského seniorátu. Členové PR hovořili s některými zástupci sboru a prostudovali poskytnuté materiály, v této záležitosti byly položeny otázky také členům Seniorátního výboru.
Dosud se PR sešla 3x, podnětem se nadále aktivně zabývá a předpokládáme, že PR v termínu určeném Řádem pastýřské služby věc uzavře. Zároveň jsme si plně vědomi, že vydáním pastýřského stanoviska nebude problém vyřešen; to bude záviset na dobré vůli, pokoře a odpovědnosti před Bohem těch, jichž se týká.
V Praze dne 25. 10. 2013 . . . jménem Pastýřské rady . . . Martin Hrubeš
Tisk č. 7 : Zprávy poradních odborů
1. Zpráva o činnosti pracovní skupiny pro práci se sociálně vyloučenými
Pracovní skupina se jako celek sešla 2x za účasti poprvé 14 zájemců, podruhé 9. Rozhovorem jsme zjistili, že různých skupin sociálně vyloučených a vylučovaných je tak velké množství, že není v naší moci účinně se věnovat všem. Proto jsme vytvořili čtyři pracovní podskupiny (a k nim se volně pojí pátá). Podskupiny tvoří týmy, vedené jednatelem, které průběžně plní konkrétní úkoly.
Příspěvek na synod ohledně restitucí (jednatelka: Helena Wernischová)
Úkol: Helena Wernischová napíše návrh dopisu Seniorátnímu výboru s prosbou o to, aby na synodu inicioval diskusi o tom, kam se budou směřovat peníze z církevních restitucí. Je třeba promýšlet nové projekty, aby přitom nebyla opomenuta sociální oblast, především z hlediska dlouhodobé perspektivy potřeb. Za potřebné považujeme, aby o investici části peněz rozhodovala církev na úrovni seniorátů.
Úkol byl splněn, návrh zazněl ústy seniora Romana Mazura na synodu, tam však poněkud zapadl. Pokračujícím úkolem je přispět k v současnosti velmi slabému rozhovoru v církvi zveřejněním rozhovoru o návrhu v časopise Protestant.
Skupina pro práci se seniory (jednatel: Pavel Kalus)
Úkol: Vybudovat v Praze seniorátní domov důchodců – získat na to peníze v rámci restitucí. Menším předstupněm jsou další aktivity ve prospěch seniorů. Úkol trvá.
Zesilování hlasu chudých - vůči médiím a vůči církvi (jednatel: Mikuláš Vymětal)
Úkol: Tlumočení hlasu chudých a soustředění pozornosti na sociálně vyloučené.
Úkol je plněn průběžně ve spolupráci s časopisem Protestant, další výstupy jsou v Českém rozhlase, deníku Referendum apod. Za účelem aktivizace církve byla uspořádána dobře navštívená panelová diskuse na Evangelické teologické fakultě. Příští diskuse na téma: Církve, sociální instituce a aktivisté – jak můžeme společně prospět sociálně vylučovaným? Se na ETF UK uskuteční ve středu 13.11. od 19.00. Některé výstupy je možné přečíst či sledovat na následujících zdrojích: (...)
Potravinová banka (jednatelka: Magda Marešová)
Prvním úkolem je zorganizování sběru trvanlivých potravin ve sborech pro vánoční balíčky pro osoby zbavené svéprávnosti (ty jsou často sociálním vylučováním postiženy nejvíce, právě proto, že se na ně myslí až v poslední řadě). Plán je shromažďovat přesně stanovené potraviny v adventní době přímo ve sborech, kam je budou nosit lidé přicházející na bohoslužby (podobně to funguje již např. v klimentském sboru). Tyto potraviny pak jako celek odtransportují zaměstnanci místních sociálních úřadů, kteří z nich budou vyrábět balíčky. Magda Marešová zašle včas sborům přesnou nabídku.
Společně žít v míru (jednatel: Mikuláš Vymětal)
Ke čtyřem vznikajícím pracovním skupinám jsem přiřadil také iniciativu, která vznikla v reakci na tzv. protiromské pochody nenávisti již před dvěma lety v rámci mého působení faráře pro mládež a od té doby se soustavně rozvíjí. V adresáři mám dosud celkem 45 zájemců o aktivity, které jsou také velmi pestré – účast na pokojných shromážděních proti pochodům nenávisti, aktivity věnované dětem (pořádání dětských dnů ve vyloučených lokalitách, vánoční krabice od bot, vznik divadelní skupiny, která hraje dětem ze sociálně vyloučených lokalit, doučování apod.), mediální výstupy. Různým způsobem přitom spolupracujeme s řadou institucí – od platformy Blokujeme!, o.s. Konexe a neziskových organizací Slovo 21 a Romodrom, až k Synodní radě ČCE a Státní agentuře pro sociální začleňování. Oficiální ustavující schůze, která se sešla dva roky po začátku aktivit, se rozhodla proměnit tuto skupinu ve stejnojmenné občanské sdružení.
Vážení konventuálové, sestry a bratři,
seniorátní pracovní skupina, má-li skutečně pracovat, potřebuje také spolupráci se sbory i jednotlivými evangelickými křesťany. Vím o mnoha dobrých aktivitách, které konají jednotlivé sbory. Spolupráce na seniorátní úrovni však může posílit naši službu ve prospěch potřebných bližních, kteří zažívají sociální vylučování. Prosím vás proto, abyste věnovali svou pozornost podnětům, které budete od naší pracovní skupiny dostávat. (V nejbližší době to budou např. informace o potravinové bance a již 3. ročník akce Vánoční krabice od bot.)
Za Pracovní skupinu pro práci se sociálně vyloučenými Mikuláš Vymětal.
2. Chotěboř - rekreace pro seniory
Pobytu se zúčastnilo 39 seniorů (vloni 42 účastníků), z toho jen 3 s příspěvkem SR (vloni 7, předloni 13). Personál (kuchař, pomocníci z řad mládeže) byl letos desetičlenný. Úklid a topení zajistil za úhradu p.Němec z Chotěboře.
Za Pražský seniorát se pobytu zúčastnila s velkým nasazením sen.f. R. Čunderlíková.
Pobyt jsme inzerovali mnoha způsoby jak v seniorátě, tak v celocírkevním tisku (ČB, KJ) i v ekumeně. Prostřednictvím seniorátu jsme podali projekt a dostali jsme příspěvek z Nadace V.Třebické-Řivnáčové, který jsme využili na zakoupení pomůcek k rehabilitační chůzi (hole pro nordic walking), uspořádali jsme celodenní autobusový výlet do Myslibořic a do Třebíče a pozvali jsme hosta-celocírkevního kantora L.Moravetze. Ohlas byl velmi příznivý.
Přesto se nenaplnilo to, co jsme očekávali a ještě 3 týdny před zahájením pobytu bylo pouze 20 přihlášených a počet účastníků letos doplnili zčásti hosté z Diakonie husitské církve (3 muži a asistentka), 2 asistenti manželů Hájkových a 2 hosté z ekumeny.
Mění se ale také skladba účastníků: z velké části jsou to jednotlivci, kteří pobyt vnímají jako individuální rekreaci, přijíždějí často jednorázově a vazba na církevní společenství je mnohem volnější. Hlásí se nám senioři vyššího seniorského věku (kolem osmdesátky a starší), kteří
mají často závažná zdravotní omezení. Chybí jakési pevné jádro, na které by se mohli tito jednotlivci navázat (dříve tak fungovalo společenství vdov po farářích, dlouhou dobu také silná skupina ze sboru Žižkov II).
Příčinou poklesu zájmu je ale také stále širší nabídka ze sborů (sborové dovolené) i další možnosti seniorských pobytů (chrudimský seniorát v Chotěboři v září, Běleč – dejvický sbor).
Zprávu o tom jsme měli možnost podat na zářijové schůzi seniorátního výboru.
Dana Rotkovská a Jitka Fikejsová
Tisk č. 8 : Zpráva JJ
Seniorátní představenstvo JJ pracovalo v uplynulém období ve složení Petr Hudec, Vlasta Rejentová a Zdena Skuhrová. Zorganizovali jsme sbírku darů ve sborech seniorátu a připravili seniorátní shromáždění JJ. To se konalo v Dejvicích dne 25.6. 2013. Sbírka darů letos vynesla cca 440 397,- Kč. (o 60 000 Kč více než v roce loňském). Seniorátní shromáždění rozhodlo rozdělit vybrané prostředky podle pravidel JJ takto: do ústředí JJ odeslat 2/3 sbírky 293 598,- Kč, v seniorátě rozdělit 145 000,- Kč a 1 799,- Kč ponechat na výdaje představenstva. Poté jsme přistoupili k diskusi jak a komu přidělit dary. O podporu žádaly sbory: Hořovice o 49 730,- Kč na zateplení modlitebny, Sedlec - Prčice o 26 000,- Kč na vymalování kaple, Škvorec o 50 000,- Kč na splacení dluhu. Sestra Levá seznámila přítomné s hotovými pracemi na kostele a se stavem dluhu. Při jednání předložil zástupce sboru Praha - Radotín ještě žádost o 120 000,- Kč na opravu fary, která je nutná před nastěhováním nového faráře. Tato žádost zřejmě nedopatřením nedošla představenstvu v termínu, ale shromáždění rozhodlo ji zařadit mezi žádosti řádné. Po diskusi shromáždění hlasovalo a rozdělilo 1/3 sbírky takto: sboru Hořovice přidělilo 50 000,- Kč, sboru Sedlec – Prčice 26 000,- Kč, sboru Škvorec 29 000,- Kč, sboru Praha - Radotín 40 000,- Kč. O žádosti sboru Radotín jsme hlasovali tajně. Zástupci radotínského sboru bylo doporučeno, aby si sbor požádal v tomto roce o překlenovací půjčku a příští rok seniorátní JJ o dar na splátku této půjčky. Do ústředního shromáždění JJ, které se konalo v Třebenicích, jsme tento rok neposlali žádnou žádost. Všechny zápisy i výroční zprávy z jednání seniorátní JJ jsou umístěny na seniorátních stránkách. K této krátké zprávě přikládám spolu s tabulkou přikládám pro zajímavost podpůrný plán, který schválilo ústřední shromáždění JJ v Třebenicích (viz samostatná příloha).
Za představenstvo seniorátní JJ Petr Hudec
pozn.: V přiložené tabulce chybí omylem odvody HDL u tří sborů. I tyto sbory HDL odvedly.
Tisk č. 9 : Zprávy středisek diakonie
Zprávy jsou natolik obsáhlé a je jich více. Pokud si je chcete pročíst, otevřete si Tisk č. 9.