poslední aktualizace : 14.11.2012; ZS
Tisk č. 4 : Volba seniorátní farářky
Seniorátní výbor navrhuje svému konventu volbu s. Romany Čunderlíkové, rozené Špačkové, za seniorátní farářku na období od 1. 12. 2012 do 31. 12. 2013 na úvazek 0,66, a to na základě níže předložené povolací listiny a souvisejících ujednání.
Zdůvodnění: Plnoúvazkové místo seniorátního faráře je zřízeno, aby podle potřeby:
- podpořilo práci seniorátní kanceláře
- podpořilo (především kazatelsky) práci sborů seniorátu
- podpořilo práci ve sboru seniorky/seniora
- dalo příp. seniorátnímu faráři možnost věnovat se další duchovenské činnosti podle svých vlastních obdarování
V roce 2012 zajišťovali tuto podporu společně br. Josef Bartošek (na poloviční úvazek seniorátního faráře, s úkoly vedení seniorátní kanceláře a kázání po sborech seniorátu) a s. Alena Thurzová (na dohodu o provedení práce, především s úkolem podpory seniora), jinak sekretářka libeňského sboru. Oba ukončili po dohodě se seniorátním výborem svůj pracovní poměr k 30. listopadu 2012.
Při povolání s. Čunderlíkové má seniorátní výbor naději, že bude své kazatelské a administrativní povinnosti plnit podobně zodpovědně jako br. Bartošek a společně s novým pastoračním pracovníkem libeňského sboru (Milan Balahura, na úvazek 0,5) bude moci seniora podle potřeby plně zastoupit v duchovenské práci v libeňském sboru. S. Romana Čunderlíková má zkušenosti z práce na této a podobných pozicích z brněnského seniorátu, kde donedávna působila.
Povolací listina
Ujednání o příspěvcích ...
Tisk č. 12 : Návrhy SV a ze sborů
Návrh SV
1. Rozhodnutí o výnosu seniorátní adventní sbírky (navrhuje SV)
Konvent určuje výnos seniorátní adventní sbírky v adventu 2012 svému partnerskému středisku Diakonie ČCE – Středisku křesťanské pomoci (SKP) v Praze.
Zdůvodnění: Chceme tímto způsobem jako seniorátní sbor (a jako partnerský sbor SKP) podpořit práci Diakonie, sborům připomenout naši zodpovědnost za ni. Sbory, které jsou partnerskými sbory středisek, často konají pro svá střediska mnohou dobrou práci. Nejen práci dobrovolnickou, ale snaží se střediska podporovat i finančně. Např. dejvický sbor spolupořádal aukci obrazů a uměleckých děl ve prospěch střediska Diakonie, jiné sbory konají pro svá střediska benefiční koncerty a sborové sbírky. Nechceme proto jako seniorátní partner zůstat pro středisko pouze institucí bez ochotných rukou. Jistě bude dobře přijato, když náš zájem projevíme sbírkou.
Středisko by výnos sbírky dle sdělení svých zástupců použilo podle okamžité situace na jeden ze dvou následujících projektů:
1. Na koupi auta pro pracoviště terénní pečovatelské služby Ďáblice.
2. Na podporu projektu Dobroduš.
Návrhy ze sborů
1. Návrh
Staršovstvo Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech předkládá návrh pro konvent pražského seniorátu
Návrh změn Jednacího a volebního řádu a Řádu o hospodaření církve.
Navrhované změny řádů se týkají způsobu určení výše doporučeného saláru a dále upřesnění podmínek pro zapsání člena církve do seznamu členů s hlasovacím právem.
...
Návrh usnesení:
1. Konvent souhlasí s předložením návrhu na změnu čl. 5 odst. 7 Jednacího a volebního řádu synodu v tomto znění:
Staršovstvo zapíše do tohoto seznamu všechny členy sboru starší 18 let, kteří se činně podílejí na životě sboru, především se účastní jeho shromáždění a v předchozím kalendářním roce darovali nejméně 75 % výše saláru schválené sborovým shromážděním. V odůvodněných případech může staršovstvo zapsat do tohoto seznamu také členy sboru starší 18 let, kteří některou z podmínek stanovenou v předchozí větě nesplňují. O takových případech musí staršovstvo hlasovat jednotlivě a tajně.
2. Konvent souhlasí s předložením návrhu na změnu čl. 7 odst. 3 Řádu hospodaření církve synodu v tomto znění:
Salár je pravidelný roční dar, který církev očekává od každého svého člena s vlastním příjmem. Výši saláru pro každý rok navrhuje staršovstvo v návaznosti na navrhovaný rozpočet a předkládá jej sborovému shromáždění ke schválení. Salár se platí jednou ročně nebo ve splátkách farnímu sboru, do něhož člen patří. Manželé mohou platit společně, musí však tuto skutečnost předem oznámit staršovstvu sboru. Salár se neočekává od člena sboru bez vlastního příjmu. Neplacení saláru nemůže být důvodem k vyloučení z církve, je ale důvodem pro nezapsání člena sboru do seznamu členů s hlasovacím právem.
2. Návrh
staršovstvo Farního sboru ČCE v Praze 10 - Vršovicích navrhuje konventu Pražského seniorátu ČCE změnu § 12 odst. 10 b. Církevního zřízení. Námi navrhované znění tohoto odstavce zní:
Synodní rada může s kazatelem ukončit zaměstnanecký poměr v církvi písemnou výpovědí pouze z některého z níže uvedených důvodů, který musí být ve výpovědi výslovně uveden, a to:
(…)
b. přijme-li kazatel bez souhlasu staršovstva sboru, který jej zvolil, jiný plnočasový pracovní úvazek, nebo
(…)
Zdůvodnění: Očekáváme, že bude stále častěji nastávat situace, kdy budou kazatelé vykonávat své povolání na částečné úvazky. Limitem pro ně může být malé rozšíření částečných úvazků v naší společnosti a související komplikace s hledáním vhodné práce. Po dohodě se sborem a schválení staršovstva by měl mít kazatel možnost přijmout i plnoúvazkové místo k místu kazatelevykonávané na částečný úvazek.
Tisk č. 13 : Změny CZ
Zahájení řízení o změnách Církevního zřízení ČCE
synodní rada na základě usnesení č. 11 2. zasedání 33. synodu zahajuje řízení o změnách CZ §§ 9, 11, 20, 21, 22, 23, 26 a 34, o nichž synod jedná způsobem určeným ustanovením CZ § 26 odst. 6 písm. b. Navrhované změny CZ, jimž v souladu s usnesením 4. zasedání 32. synodu č. 19 předchází nezbytné vysvětlení, jsou uvedeny dále. K návrhu změn CZ je připojen také návrh na úpravy řádů navazující na předložené změny CZ. Tyto návrhy synod projedná pouze v případě, že předtím usnese navrhované změny CZ.
...
Vysvětlení navrhovaných změn Církevního zřízení
Současná situace a důvody pro změnu
Jednotliví členové správních a jiných orgánů (staršovstev, seniorátních výborů, synodní rady, pastýřských rad, představenstev Jeronýmovy jednoty a různých komisí) jsou v ČCE dosud voleni na šestileté období. Poslanci do shromáždění (konventů, synodu, shromáždění Jeronýmovy jednoty) a jednotliví členové orgánů (např. předsednictev) těchto shromáždění jsou voleni na čtyřleté období. Pouze pro staršovstva je výslovně stanoveno, že uprázdní-li se místo ve staršovstvu, nastoupí na ně náhradník do konce funkčního období staršovstva. Uprázdní-li se místo v seniorátním výboru nebo v synodní radě, jsou na ně povoláváni náhradníci pouze do nejbližšího zasedání konventu nebo synodu, které musí provést volbu nového člena na dobu šesti let. Při další volbě jsou pak voleni pouze ti členové orgánu, kterým uplynulo šestileté funkční období.
Postupně tedy může dojít k tomu, že v jediném orgánu končí funkční období každému z členů v jinou dobu a snadno se zapomíná na včasné provedení volby na místa, která se uprazdňují postupně. Problém opakovaně nastává i při volbách do staršovstev, kdy jsou z různých důvodů (např. při nedostatečném počtu náhradníků) na uprázdněná místa „dovolováni“ noví členové staršovstva. Jejich funkční období potom končí jindy než funkční období členů ostatních. Může se tak stát, že v určitém sboru je nutné provádět volby do staršovstva nikoli nejvýše jednou za tři roky, jak předpokládají řády, ale častěji, čímž se situace stává značně nepřehlednou.
...
Projednaly a své vyjádření zaslaly tyto sbory:
Dobříš – přijmout
Střešovice – přijmout
Bráník – přijmout
Jižní Město – přijmout
Nusle – nepřijmout
Libeň - přijmout
Dejvice – přijmout s výhradami (možnost volby poloviny staršovstva)
Horní Počernice – přijmout
Vinohrady – přijmout
Kladno - přijmout
Strašnice – přijmout
Soběhrdy – přijmout
Žižkov 2 – přijmout
Žižkov 1 – přijmout
Škvorec – přijmout
Hvozdnice- přijmout
Libčice nad Vltavou - přijmout