Konvent 2006 - tisky - zprávy

 

Tisky č. 3-10

tisk č.3       tisk č.4       tisk č.5       tisk č.6       tisk č.7       tisk č.8       tisk č.9       tisk č.10      


poslední aktualizace : 20.9.2010; ZS

 

Tisk č. 3 - zpráva předsednictva konventu o plnění usnesení 3. zasedání 52. konventu

 

1) Výsledek hlasování o změnách CZ byl odeslán předsednictvu synodu resp. ÚCK.

2) Konvent žádá synod, aby se zabýval otázkou supervize kazatelů.

Synod návrh projednal a pověřil SR, aby dalšímu synodu „předložila návrh koncepce supervize kazatelů ČCE včetně ekonomické rozvahy.“ (usnesení č. 33)

3) Dopis konventu novému děkanovi ETF

4) Konvent pražského seniorátu předkládá synodu tento podnět:

Je zřejmé, že komunistický totalitní režim ovlivnil naši společnost více, než jsme si po listopadovém obratu r. 1989 představovali.

V roce 1993 byla vypracována zpráva „Komise 26. synodu – Cesta církve od roku 1945“ pro 28. synod ČCE.

V mnoha životních situacích se i nyní setkáváme s otázkami, které není možné uspokojivě zodpovědět odkazem na zmíněný dokument.

Konvent pražského seniorátu žádá synod ČCE, aby sestavil komisi, která by doplnila dokument „Cesta církve 1945-1989“ z r. 1993, o nové poznatky i nová hodnocení na základě historických materiálů, které se objevily či byly zpřístupněny po r. 1993.

Tento návrh projednán na synodu a výsledkem je usnesení synodu č. 32 – zvolení Komise pro doplnění dokumentu Cesta církve.

5) Schválený návrh seniorátních a celocírkevních repartic předán sborům.

6) Konvent se usnáší, že seniorátní výbor Pražského seniorátu bude mít napříště 6 členů, tj. po 2 náměstcích seniora, seniorátního kurátora, a stejný počet náhradníků.

Toto usnesení konventu bude naplněno zvolením 2. náměstků při tomto zasedání konventu.

Eva Halamová

... více viz. příloha tisk č.3

Tisk č. 4 - volby

 

1. Volba 2 řádných členů (faráře/ku a laického člena/ku) do SV, případně nových náhradníků, pokud budou zvoleni současní náhradníci za řádné členy SV

2. Volba členů pastýřské rady a jejich náhradníků („V seniorátu volí konvent ze starších a kazatelů bydlících v seniorátu na dobu 6 let tří nebo pětičlennou seniorátní pastýřskou radu a stejný počet náhradníků. V každé skupině musí být zastoupeni kazatelé a starší, a to při pětičlenné radě v poměru 2:3 resp. 3:2 a při tříčlenné radě v poměru 2:1 resp. 1:2. Členem seniorátní pastýřské rady nemůže být člen nebo náhradník seniorátního výboru ani synodní rady. Seniorátní radě je svěřena pastýřská služba kazatelům a starším pracujícím v seniorátu, členům seniorátního výboru a seniorátním kazatelům a zaměstnancům zvláštních zařízení církevní služby ČCE zřízených seniorátem.“ ŘPS, čl.4, odst.2)

3. Volba poslanců na synod (2 kazatelé/ky, 2 laičtí členové/ky, a 2+2 náhradníky)

4. Volba předsednictva JJ (2 členové konventu + zástupce SV)

5. Volba seniorátního faráře Mikuláše Vymětala na jeden rok

6. Volba revizorů

 

Tisk č. 5 - zpráva seniorky

 

Milé sestry, milí bratři,

když jsem se podívala do svého diáře, abych si připomněla uplynulé období a události, padl mi do očí počet schůzek s různými lidmi. Byly to ponejvíce osobní rozhovory s faráři a farářkami, ale i dalšími lidmi v našem seniorátu. Ke kontaktu a rozhovorům mi také dobře sloužil telefon a internet. Je mi velice milé, že jsou sestry i bratři, kteří obratem reagují na seniorátní poštu a často připojí pár laskavých slov. Cítím se tak být spojena se seniorátním sborem. Děkuji všem, kteří seniorátnímu výboru i mně vyjadřují svou podporu.

V některých našich sborech bylo v uplynulém období zase těžko. Bratr kurátor nebo já či další členové SV byli pozváni staršovstvy nebo byli posláni seniorátním výborem a zúčastnili se několika schůzí staršovstva v různých sborech. Nejen já, ale celý seniorátní výbor byl vystaven tlakům, nelehkému jednání a rozhodování. Někdo by řekl, že se ve skutečnosti zase až tolik neděje, tak už to mezi lidmi chodí, jenže právě hořkosti a zklamání týkající se lidských vztahů patří ke křesťanově prohře.

... více viz. příloha tisk č. 5

Uplynulé období bylo pro mně i osobně dost náročné. Několikrát jsem si opakovala apoštolovo: „Bůh je věrný: nedopustí, abyste byli podrobeni zkoušce, kterou byste nemohli vydržet, nýbrž se zkouškou vám připraví i východisko a dá vám sílu, abyste mohli obstát.“ A musím říci, že radost a pokoj nakonec opravdu převážily. Není to dlouho, co jsme slavili neděli díkůvzdání. Je důležitá právě proto, abychom si uvědomili dobré Boží dary a současně zakoušeli jakým způsobem proměňují náš všední den.

Je skvělé přivítat ve zdraví manžela, manželku, dceru, syna z daleké cesty. Nasycen dobrým se cítí člověk, když získá důvěru druhého, když ho dítě vezme za ruku. Nasycen dobrými věcmi je ten, kdo společně s druhými stoluje na hostině, kterou pro ně připravil. Nasycen dobrými věcmi je ten, kdo zakouší odpuštění, smíření a pokoj. Nasycen dobrými věcmi je ten, ke komu mluví krása krajiny a hudby, kdo rozumí zpěvu ptáků a hrám zvířat. Nasyceni dobrými věcmi jsme, když do našeho srdce vstoupí pravda Božího slova, když stojíme kolem Kristova stolu a jsme v něm spojeni s těmi, kteří nás na cestě předešli.

Lidská zkušenost s nasycením je spojena s pokojem. Ne nadarmo se říká o některých lidech, kteří se honí za majetkem, že jsou nenasytní. „Všechno lidské pachtění je pro ústa,“ říká Kazatel, pro spotřebu, pro konzum, ale konzumování lidskou duši nenasytí. Aby člověk zakoušel pokoj a radost ze života, potřebuje mít nasycenou duši, zakoušet smysl svého života, být nasycen dobrými věci.

A dobré věci tady jsou. Každý den dostáváme od Hospodina nové dobré věci.

Lýdie Mamulová

Tisk č . 6 - zpráva seniorátního kurátora

 

Téma uplynulého synodu „Budování sboru“ (a z velmi různých reakcí staršovstev a sborů na příslušný materiál synodu) ukázalo, že je to téma trvalé, nejvýše potřebné, vyžadující soustavné promýšlení v rovině teologické a trpělivost, toleranci (Pravdy každému přejte !) , neprestižnost , porozumivost a odpovědnost v rovině praktické. Zvlášt´ bych chtěl zmínit potřebu laskavosti, laskavého přístupu ; nemám rád příliš silná slova např. o „bratrské lásce“, té se ještě musíme všichni moc učit, stačilo by, když budeme k sobě alespoň laskaví, když se zdržíme zbytečné uštěpačnosti a nebudeme se vzájemně chytat za slovo. A nebud´me tak chtiví na monopol pravdy, učme se i couvnout, nebud´me zas tak cimprlich, je-li v sázce něco víc než náš věhlas či moudrost. Nepřilévejme oleje do ohně a snažme se chovat tak, aby nikomu z našeho jednání ani slov nebolelo srdce. Pokud si tu někdo myslí, že mluvím speciálně o něm a k němu, má pravdu.

... více viz. příloha tisk č. 6

Vše, o čem jsem zatím mluvil, byly otázky a úkoly dovnitř seniorátu, dovnitř církve. Tím se přece nemůžeme vyčerpat, církev tu není proto, aby dobře fungovala (i když – kéž by !). Církev má tomuto světu vyřídit evangelium a svým životem a skutky dosvědčovat Boží lásku. Což kdybychom naši pozornost soustředili na jeden z problémů, který tuto společnost (za kterou neseme spoluzodpovědnost) trápí a nabídli své ruce k pomoci ? Jedním z bolavých míst je týrání dětí. Podle TV pořadu, který se touto problematikou zabýval, jich je dnes v Česku okolo 30 tisíc (o kterých se ví). Přibližně 50 z nich na následky týrání ročně umírá. Dejme hlavy dohromady a pomozme. Anebo se rozhodněme pro něco jiného, ale hlavně s něčím začněme.

Jsem si vědom toho, že fungování seniorátu jako sboru si vyžádá i odpovídající organizační nástroje. Konvent, který se koná jednou ročně, nemůže plnit úlohu věcného koordinátora úkolů at´ již dovnitř či vně církve. Bude také třeba pro již zmíněné organizační nástroje najít lidi.

Zkusme to. Začněme sebeskrovněji, ale začněme . A - jak by řekla moje babička : Pomáhej nám Pán Bůh !

Petr Kraus

Tisk č. 7 - seniorátní farář

 

Zpráva o činnosti seniorátního faráře za měsíce říjen 2005 – září 2006

 

I. Práce s mládeží a konfirmandy

a) pravidelné akce

a1) Martin ve Zdi Pravidelně jsem se účastnil martinských bohoslužeb ...

a2) Návštěva mládeží a příprava programů Pro seznámení s jednotlivými mládežníky ...

a3) Zakládání mládeží– v 2. pololetí šk. roku 2005/6 jsem se soustředil na zakládání mládeží tam, kde ...

a4) Návštěvy – soustavně zvu různé mladé lidi na návštěvu k sobě domů ...

a5) Schůze Seniorátního odboru mládeže a komunikace s jeho členy ...

b) Nepravidelné, příležitostné, sporadické a jednorázové akce (je jich přehršel, uvedu alespoň některé):

b1) Svatební přípravy a svatby– v uplynulém roce proběhlo pod mým vedením přibližně deset ...

b2) Ekumenická setkání se zahraničními hosty – za loňský rok jsem spoluorganizoval ...

b3) Pomartinské kulturnění– je večerní program, navazující na bohoslužby u Martina ve Zdi.

b4) VŠeliká mládež – na setkání vysokoškolské mládeže jsem se aktivně podílel ...

b5) Vzdělávací akce pro práci s mládeží s hostem se dosud uskutečnily pod mým vedením dvě ...

b6) Hyde park – diskuzní večer na téma „Víra a humor“ jsem pořádal na jaře v Dejvickém sboru.

b7) Týdenní výlet se spaním pod širákem jsem pořádal na konci prázdnin pro skupinku převážně mladších ...

b8) Duchovní cvičení– víkend spojený s evangelickým duchovním cvičením jsem v září pořádal spolu s ...

b9) Různým způsobem jsem spolupracoval se SOMem také při organizování dalších akcí ...

c) Konfirmandi a konfirmační cvičení – součástí práce faráře pro mládež musí být také práce s konfirmandy.

d) Pastorační část práce– pokládám ji za důležitou, věnuji jí poměrně dost času.

e) Publikace, písemné přípravy a pod. Nečekaný úspěch mělo vydání zpěvníčku písní z Bratrstva ...

II. Práce v seniorátu

Práce seniorátního faráře měla několik rovin:

a) Pomoc s vedením seniorátní kanceláře (každé úterý dopoledne ...

b) Účast na zasedání Seniorátního výboru a vyřizování úkolů, z toho vyplývajících ...

c) Pravidelné kázání v Radotínském sboru vždy 4. neděli v měsíci a některé drobné práce ve sboru.

d) Práce se skupinou evangelíků na Jihozápadním městě – tuto činnost jsem převzal od Dagmar Ondříčkové...

e) Komunikace a spolupráce s dalšími faráři v seniorátě: V případě, že jsem byl osloven ...

Poděkování: Ze zprávy zřetelně vyplývá převaha aktivit, vykonávaných při práci s mládeží nad seniorátními.

Mikuláš Vymětal

... podrobněji viz. příloha č. 7

 

Tisk č. 8 - zprávy poradních odborů a pastýřské rady

 

Zpráva POD pro konvent 2006

V sobotu 22.4.2006 jsme uspořádali seniorátní setkání učitelů NŠ, které se konalo ve sboru ČCE v Praze v Dejvicích, Dr.Z.Wintra 15. Tentokrát bylo setkání určeno také všem zájemcům o hudbu a zpěv s dětmi ve sboru.

Přednášel: Ladislav Moravetz – celocírkevní kantor ČCE, ukázky doprovázela jeho žena Ester Moravetzová. Br.Moravetz rozdal přítomným svůj referát s notovým materiálem. Jsou v něm obsaženy velmi cenné informace, např. seznam písní z EZ, které jsou s dětmi zpívatelné a návrhy, jakým způsobem některé písně zpívat. A dále úpravy některých dětských písní.

V přestávce s občerstvením byla příležitost k rozhovoru. Setkání bylo zakončeno ve 14,30.

Účast byla poměrně nízká: celkem 13 lidí z 8 sborů (Dejvice, Braník, Žižkov II, Střešovice, Smíchov, Spořilov, Nusle, Strašnice).

I přes nízkou účast vidíme setkání učitelů NŠ na seniorátní úrovni jako potřebné a chceme i v příštím roce uspořádat takové setkání opět na jaře. Hostem by měl být br.Martin Čech, ředitel pro evangelické školství, který by měl hovořit o tom, jak zaujmout děti, jak naložit se zlobivými dětmi apod.

Abigail Hudcová

...více viz. příloha č. 8

 

Poradní odbor pro mládež (SOM)

Poradní odbor mládeže (dále jen SOM) v současném složení pracuje od svého zvolení v listopadu 2005.

Jeho členy a náhradníky jsou (v abecedním pořadí): Pavel Groll, Tomáš Groll, Adam Hamr, Rebeka Hančilová, Pavel Hanych, Marta Keřkovská, David Kocna, Bára Lažanská, Jakub Martinů, Jan Matějka, Jakub Ort, Martin Sabo, Klára Schneiderová, Alžběta Trusinová, Blanka Uličná. K tomu dva jmenovaní virilní členové, faráři Jiří Ort a Mikuláš Vymětal.

Nový SOM se od počátku snažil navázat na pořádání akcí, které udržoval nebo zavedl SOM předchozí. K tomu někteří noví členové přišli s dalšími nápady a plány, z nichž některé se ujaly.

... více viz. příloha č. 8

Akce, které SOM v uplynulém roce pořádal, jeho další činnost:

Víkendové seniorátní dny mládeže ...

Báječnej bál, již 14.ročník ...

Svatí blázni, tradiční mládežnický divadelní festival ...

VŠ-eliká mládež, jinými slovy večery pro mládež vysokoškolského věku, ...

Jarního pěšího výletu se účastnilo málo lidí ...

Setkání mladší mládeže se konalo ...

Předprázdninové ohnění bylo rozloučení ...

Prázdninové seniorátní mládeže byly myšleny jako náhrada za běžné schůzky mládeže ...

Večerní bohoslužby u Martina ve Zdi jsou po léta centrem ...

Pomartinské kulturnění je ...

... více viz. příloha č. 8

V Praze 30.října 2006 Za pražský SOM Pavel Hanych

 

Křesťanská služba

Chotěboř – rekreace důchodců 2005

V roce 2004 jsem převzala vedení rekreace důchodců v Chotěboři, pořádanou pražským seniorátem.

O hospodářské záležitosti (doprava autobusem, kuchařka, pomocníci) se nadále stará sestra Jitka Fikejzová ze spořilovského sboru.

...více viz. příloha č. 8

Dobře fungovala spolupráce s br. ing. Anderlem.

Zapsala: Dana Rotkovská

 

Poradní odbor laiků

Pokud jde o odbor pro práci s laiky, vrátili jsme se pro letošek k předchozímu modelu. Stalo se tak po roční přestávce a mém nesmělém předloňském pokusu, vzbudit u vás zodpovědných zájem o aktivní práci na poli tvorby společenství starších na seniorátní úrovni, když tehdy na mou prosbu o minimální spolupráci – alespoň hledání společných témat, která by naše společenství oslovovala a dávala jim tak “širší smysl“, odpověděl pouze jeden člověk - po hříchu farář Mikuláš Vymětal. O stavu věci tato reakce vypovídá dost na to, abychom se otázkou odboru pro práci s laiky a presbytery a jejich spolupráce na seniorátní úrovni alespoň zamysleli.

... více viz. příloha č. 8

 

Zpráva Seniorátní pastýřské rady pro konvent 11.11.2006

Seniorátní pastýřská rada byla zvolena na základě Řádu pastýřské služby ČCE na 1.zasedání 51.konventu pražského seniorátu 24.4.1999. Členové pastýřské rady: br.Miroslav Nekvasil, sestry Jarmila Čierná, Daniela Brodská. Náhradníci: sestra Dana Rotkovská, bratři Otakar Keller a Jiří Polák. Předsedou PSR byl zvolen br. M. Nekvasil, po jeho rezignaci sestra Jarmila Čierná. Volební období rady letos končí.

SPR se ve funkčním období sešla k šesti zasedáním (6.10.1999; 23.4.2002; 20.5.2002; 11.7.2002; 18.11.2003; 9.10.2006) a projednávala 5 různých podání. Obsahy jednotlivých podání jsou důvěrné.

Zápisy ze zasedání a materiály k podáním budou předány pastýřské radě, nově zvolené na konventu.

Za SPR zprávu vypracovala Daniela Brodská. V Kladně 23.10.2006.

 

Tisk č. 9 - Diakonie

 

Diakonie ČCE – Středisko křesťanské pomoci v Praze

Diakonie ČCE – Středisko křesťanské pomoci v Praze poskytuje pomoc jak lidem, kteří se ocitají v krizových životních situacích, tak sociálně oslabené části populace, seniorům a lidem, kteří potřebují následnou péči v domácím prostředí. Středisko poskytuje své služby prostřednictvím pracovišť:

SOS centrum zahrnuje:

* Denní krizové centrum (Belgická 22, 120 00 Praha 2, tel: 222 521 912) poskytuje pomoc v životní krizi, pastorační, psychologické poradenství, psychoterapii (individuální i skupinovou), sociálně-právní poradenství , každý pracovní den od 9 do 20 hodin.

...

* Azylový dům pro matky s dětmi a ženy v tísni poskytuje služby při ztrátě bydliště, ohrožení partnerem, zneužívání, týraní apod.

Domácí ošetřovatelská a pečovatelská služba

poskytuje sociální, pečovatelské a ošetřovatelské služby lidem všech věkových kategorií v jeich domácím prostředí. Pomoc je určena také rodinám, které dlouhodobě pečují o své blízké se zdravotním postižením. Jednotlivá pracoviště:

* Pečovatelská a ošetřovatelská služba Vinohrady-Vršovice

* Pečovatelská a sociální služba Ďáblice

* Pečovatelská a ošetřovatelská služba Klamovka

... více viz. příloha č. 9

 

Tisk č. 10 - Jeronýmova jednota

 

Zpráva o činnosti předsednictva a seniorátního shromáždění JJ za rok 2006 pro konvent pražského seniorátu.

Členové předsednictva jako každý rok shromáždili žádosti ze sborů o poskytnutí darů z JJ. Zkontrolovali je a některé sbory navštívili, aby se na místě přesvědčili o nutnosti zamýšlených oprav či staveb. Dále podle svých možností posoudili, zda plánované náklady oprav jsou přiměřené. Předseda rozdělil do sborů letáky JJ a vyzval písemně sbory k vykonání sbírky na JJ. Předsednictvo svolalo seniorátní shromáždění JJ na 20.6. 2006. Bylo přítomno 21 delegátů z 20 sborů. Shromáždění rozhodlo o rozdělení sbírky. V letošním roce sbírka na JJ vynesla 397 366 Kč (loni 385 000Kč). Do ústředí jsme odeslali 264 911Kč. K rozdělení v seniorátu zbývalo 130 000Kč. Tyto prostředky rozdělilo seniorátní shromáždění takto: Sbor Kladno – 20 000 Kč- na vybudování oplocení kolem kostela, Hořovice – 15 000 Kč na rekonstrukci sociálního zařízení v kostele, Benešov – 20 000 dar a 20 000 Kč půjčka – na vymalování schodiště a modlitebny, zhotovení mobiliáře do modlitebny, Libčice 20 000 Kč – oprava dveří do kostela a zhotovení dveří k faře, Beroun – 10 000 Kč – na zhotovení okapů na sborovém domě ( druhá část daru), Soběhrdy – 45 000 Kč – úprava farářského bytu. Žádost sboru Horní Počernice jsme doporučili do ústředí. Sbor žádal o dar ve výši 200 000 Kč na zateplení fasády sborového domu. Výroční shromáždění JJ, jehož členy jsou za seniorát Petr Hudec a Pavel Hlaváč, rozhodlo dát sboru dar 100 000 Kč a 100 000 Kč jako bezúročnou půjčku.

Na výročním shromáždění JJ se rozdělovalo 2 265000 Kč. Potřeba však každoročně mnohonásobně převyšuje možnosti. HDL obdržel v tomto roce sbor Domažlice – plánují stavět nový kostel.

Letos končí šestiletý mandát předsednictva seniorátní JJ. Je to příležitost k hodnocení. Po šest let jsme se se sestrou V. Rejentovou snažili konat tuto službu podle svého nejlepšího vědomí a podle svých časových možnostÍ. Většinu sborů, které žádaly o dary, jsme navštěvovali, abychom na místě mohli posoudit naléhavost žádostí. Všechny žádosti jsme kontrolovali, zkoumali reálnost rozpočtů atd. Konzultovali jsme s odborníky. Šlo nám o to, aby vybrané prostředky byly užity účelně a bez zbytečného plýtvání. Zastával jsem jinou filosofii než můj předchůdce J.Štorek. On razil myšlenku, že je třeba podporovat velké sbory, odkud by se evangelium a křesťanská služba šířily dál. Jako ap. Pavel - když zakládal sbory v centrech. Já jsem vycházel z opačného předpokladu. Je třeba podpořit menší sbory, které si prostě samy nepomohou, protože církev má být jako sůl a je jen dobře, když jsou ta zrníčka soli rozeseta na větším prostoru. Máme radost, že se mnohé podařilo.

V letošním roce si nepožádal žádný sbor o HDL. Spolu s T. Trusinou jsme povzbudili sbor v Prčici, aby tak dodatečně učinil. Sbor chce po padesáti letech povolat opět svého vlastního faráře a potřebuje pro něj vybudovat byt. Máme radost, že se podařila rekonstrukce sborového domu v Modřanech a těšíme se na slavnostní otevření první adventní neděli. Máme radost, že byla dokončena stavba kostela na Jižním Městě. Tato stavba způsobila mnoho dohadů a hořkosti – především z toho důvodu, že byla neuvěřitelně drahá, přesto máme radost, že je na Jižním Městě kostel a sbor může začít žít naplno něčím jiným, než stavbou.

Za předsednictvo seniorátní JJ Petr Hudec

Přílohy