Konventy

 

dostávají pravidelně zprávu o dění kolem Truhlářské

poslední aktualizace : 7.9.2021; JM

Prvotní zpráva pro konvent v roce 2016 byla obsahem Tisku 3B a napsal ji Jan Mašek.

 

V rozpravě na konventu k této zprávě zaznělo:

  • je to záležitost celé církve, ale klíčová je role sborů Salvátor a Kliment
  • muzeum ne, ale spolupráce s magistrátem na využití pro práci s mládeží a dětmi, to ano

 

Zprávu uvádíme v plném znění:

INFORMACE O PROJEKTU TRUHLÁŘSKÁ 8

Marta Procházková svým článkem z 20. 1. 2016 připomněla nejen čtenářům ET-KJ dům v Truhlářské ulici č. 1113/8, který v letech 1784-1861 sloužil českým a německým evangelíkům obou vyznání jako modlitebna. Dům je dnes prázdný a ve zchátralém stavu. Nadhozená myšlenka využít dům pro připomenutí historie evangelíků v českých zemích měla značný ohlas. Vzápětí vznikla skupina zájemců o tento projekt, i se zastoupením pražského seniorátního výboru, a z ní byla v březnu vytvořena příslušná komise synodní rady.

 

Komise se zatím sešla třikrát a má tři okruhy úkolů, totiž zjistit dostupné údaje o objektu, zamýšlet se nad možnostmi jeho využití pro církev a propagovat je. Což je možné na různých úrovních, od zřízení evangelického muzea v celém domě, přes trvalou exposici v režii církve v jeho části nebo spoluúčast na programové náplni v rámci občanského využití objektu až po minimalistickou pamětní desku.

 

Jaká jsou zjištěná fakta? Dům je památkově chráněným objektem. Podařilo se získat, mj. z archivu salvátorského sboru, listiny, fotografie a plány domu z různých dob, které prokazují, že opravdu jde o dům s bývalou toleranční modlitebnou. To potvrdil i letošní průzkum omítek. Dům je od r. 1905 v majetku Magistrátu a v současné době v užívání Městské části Praha 1, která chystá jeho stavební rekonstrukci a má zatím nepříliš konkrétní záměr zřídit zde Dům dětí a mládeže. Získali jsme úvodní projektovou dokumentaci úprav a přístavby. Výsledkem jednání s architektem je, že se již počítá s vybouráním pozdějších příček v 1. patře a obnovením původního prostoru modlitebny v celém rozsahu. Z jednání s úřady ale vyplynulo, že odkoupení domu s pozemkem není vzhledem k ceně reálné a že město zatím vylučuje naši nejprestižnější představu o muzeu.

 

Přesto stále zvažujeme i tuto možnost. Podařilo se shromáždit informace o podobě analogických muzeí v cizině. Je navázán neformální kontakt se Spolkem přátel Petrské čtvrti a s některými institucemi a lidmi, kteří by mohli využití domu církví podpořit. Za tím účelem byla také pořízena německá verze stati z ET-KJ a zvažujeme i možnost veřejné informativní přednášky. Počítáme s pokračujícím pátráním po historii tolerančního sboru, modlitebny i domu v archivech a usilujeme o prohlídku jeho vnitřních prostor, což se dosud nepodařilo.

 

Projekt získal podporu letošního zasedání synodu a stojí za ním i společnost Veritas. Máme za to, že projekt je záležitostí nejen celé naší církve, ale zejména pražských sborů, jež jsou prostřednictvím salvátorského a klimentského sboru pokračovateli původního pražského tolerančního sboru, sídlícího v Truhlářské ulici.

Jan Mašek, pověřený členstvím v komisi synodní rady za Pražský seniorátní výbor

 

Zprávy v dalších letech jsou zařazeny v rubrice konvent, a to

v roce 2017 jako Tisk 4c,

v roce 2018 jako Tisk 6b,

v roce 2019 jako Tisk 4d.

Zpráva pro konvent v roce 2020 konaný za mimořádných okolností (Tisk 4d) zde publikována nebyla a uvádíme ji proto opět v plném znění.

 

Zpráva komise pro projekt „Truhlářská“ pro konvent za rok 2020

Činnost komise v období od minulého konventu byla podvázána dvěma nepříznivými okolnostmi, jednak covidovými opatřeními, jednak výměnou vedení MČ Praha 1. Sešla se jen jednou v předjarním období. Práce jednotlivých členů pokračovala, přiznejme, jen zvolna. Za situace, kdy není známo, kolik prostoru (a kde) bude k disposici pro presentaci, tj. kolik výstavních panelů bude možno v objektu umístit, se nikomu nechtělo exitující návrhy dopracovávat do „finální“ podoby. Pokračujeme v kontaktu se spolkem „přátel Petrské čtvrti“ a se zahraničními protestantskými muzei.

Vedení naší církve ještě za minulého vedení MČ Praha 1 poskytlo ze svých rezerv příspěvek míněný hlavně na obnovení fresek, zatím se ale zbrzdilo vyhlášení sbírky, která by měla tento výdaj pokrýt.

Na druhé straně je velmi potěšující postup prací přímo v Truhlářské. V jejich průběhu došlo k nečekaným objevům cenných historických artefaktů. Především byl zjištěn nečekaný rozdah výmalby, jak v sále bývalé modlitebny, tak i v dalších místnostech. I tato, rozhodně vítaná skutečnost, má ve svém důsledku dopad na chystanou exposici. Je otázka, kolik volného prostoru zbyde na stěnách sálu, je možné, že aspoň její část by bylo možno umístit jinam?

Předpokládáme, že další pokrok prací na domě v Truhlářské ulici a vyjasnění vztahu mezi vedením MČ a představiteli ČCE budou novými impulzy pro činnost komise.

Jan Mašek