Konvent 2010 - tisky - zprávy
Tisky č.2-8
Tisk č. 2
Tisk č. 3
Tisk č. 4
Tisk č. 5
Tisk č. 6
Tisk č. 7
Tisk č. 8
poslední aktualizace : 22.11.2010; ZS
Tisk č. 2 : zpráva předsednictva o plnění usnesení předchozího zasedání
Návrhy na synod
Návrh změny CZ §12 odst. 11, §15, 17, 18, 23 odst.7, §26 odst.12 (body týkající se odvolacího senátu):
Konvent nepodpořil návrhy změn CZ.
Synod návrhy na změny CZ nepřijal.
Návrh 1 - Zřízení kazatelského podporovaného místa ve sboru Sedlec - Prčice
Synod prohlašuje kazatelské místo ve FS ČCE Sedlec Prčice za podporované na dobu čtyř let od 1.6.2010 do 31.5.2014. Podpora bude poskytována takto: První dva roky bude činit 100% částky odvodu do Personálního fondu, kterou stanoví synod. Třetí rok bude činit 85% částky odvodu do Personálního fondu, kterou stanoví synod a čtvrtý rok bude činit 70% částky odvodu do Personálního fondu, kterou stanoví synod.
Synod návrh přijal.
Viz příloha č.1 – Zpráva o činnosti sboru Sedlec - Prčice
Návrh 2 - Nový formulář statistiky
Synod přijal v této podobě (Usnesení č. 37): Evidenční dotazník
Synod ukládá synodní radě, aby v evidenčním dotazníku pro sbory provedla tyto změny:
a) Všechny číselné údaje v buňkách uvádět ve formátu čísla (nikoli jednotlivých číslic) a do buněk obsahujících součty vložit vzorce (čímž se předejde chybám a zjednoduší se zpracování v seniorátech a v ÚCK).
b) V součtových řádcích znepřístupnit buňky ve sloupcích, kde nemá smysl uvádět součet průměrů, nýbrž vážený průměr (jehož výpočet je pro vyplňující příliš složitý).
c) V oddíle D, kde se uvádějí shromáždění v týdnu, omezit sloupce „náboženství ve škole“ a přidat sloup-ce pro schůzky seniorů.
d) Připojit k dotazníku stranu 3 s přesným návodem, jak vyplňovat jednotlivé položky na základě definic vyplývajících z Církevního zřízení a z potřeb celocírkevní statistiky.
Návrh 3 – Změna CZ – pravidla zřizování a rušení kazatelských míst
Synod přijal návrh v tomto znění:
Podporovaným kazatelským místem může synod prohlásit kazatelské místo tam, kde se (sborová) práce ČCE již konala nebo koná, kde však vlivem vnitřních či vnějších okolností došlo k poklesu aktivity sborového života. Synod může takové místo prohlásit za podporované v případě, že je reálná naděje na obnovení sborové práce ČCE v plném rozsahu. Kazatelské místo může být prohlášeno za podporované na dobu 2 let, nejvýše na 4 roky. V odůvodněných případech může synod tuto lhůtu prodloužit o další 2 roky.
Návrh 4 – Zkrácení funkčního období
Synod pověřuje SR, aby zahájila práce na novele církevních řádů tak, aby funkční období ve správních orgánech v jednotlivých církevních sborech bylo zkráceno na 4 roky, popř. Na polovinu stávajícího období 6 let.
Synod nepřijal.
.
Návrhy ze sborů a SV týkající se seniorátu
Návrh sboru v Soběhrdech
Konvent ukládá seniorátnímu výboru, aby vždy nejpozději do jednoho měsíce rozeslal zápis z konventu do sborů v elektronické nebo papírové formě.
Předsednictvo splnilo s malým zpožděním.
Návrh týkající se seniorátního účtu solidarity
Konvent přijal předložená Pravidla hospodaření, jimiž se bude řídit založený Seniorátní fond solidarity sborů a odhlasoval, aby byl fond v kompetenci SV a jeho náhradníků.
Na rok 2010 byli zvoleni revizoři účtů v tomto složení:
Petr Kraus, Jaroslav Kolafa, Jakub Šilar, Alexandr Čáp, Alena Thurzová
Pastýřská rada (do r. 2012) doplněna o 2. a 3. náhradníka: Pavel Smetana, Pavel Kočnar, Abigail Hudcová. 1.náhradník - Z. Susa., 2.náhradník – M. Zemánková, 3.náhradník – J. Pechar
podrobněji v Tisku č. 2
Tisk č. 3 ZPRÁVA SENIORÁTNÍHO VÝBORU
Členové a spolupracovníci pražského seniorátního výboru podávají svému konventu tuto zprávu v naději, že se může stát jak pokusem o shrnutí našeho putování v období od posledního konventu, tak impulsem pro diskusi a hledání našeho dalšího společného postupu.
1. NOVÝ SENIORÁTNÍ VÝBOR A JEHO SPOLUPRACOVNÍCI
Minulý konvent zvolil na dobu dalších 6 let nově téměř celý seniorátní výbor. ...
Instalace nového seniorátního výboru proběhla společně s uvedením do funkce nového Seniorátního odboru mládeže při slavnostních bohoslužbách v kostele U Martina ve Zdi v neděli 17. ledna 2010.
...
Nový seniorátní výbor v mnohém vděčně navázal na činnost minulého seniorátního výboru
(postup ve věci berounského sboru, zřízení seniorátního fondu solidarity, stálá podpora menších a chudších sborů, systém „patronů“ sborů, konání schůzek kurátorů atp.).
2. „PATRONÁT“ NAD SBORY
Kvůli podpoře komunikace mezi vedením seniorátu a jednotlivými sbory se i nový seniorátní výbor rozhodl stanovit neformální "patrony" sborů:
3. SENIORÁTNÍ AKCE A SETKÁNÍ
Již výše byly zmíněny lednové slavnostní instalační bohoslužby.
Jarní seniorátní konference se uskutečnila v sobotu 20. března ve sboru na Vinohradech. Přednášela trojice řečníků Jaroslav Pechar, Miloš Rejchrt a Daniel Heller. Sešlo se přibližně 80 účastníků.
Seniorátní školení varhaníků proběhlo 10. dubna ve střešovickém sboru za účasti 20 varhaníků našich sborů pod vedením celocírkevního kantora Ladislava Moravetze.
Jarní setkání kurátorů proběhlo v sobotu 24. dubna ve sboru v Modřanech.
Seniorátní rekreace pro seniory v chotěbořském středisku se konala ve dnech 18. – 27. června a zúčastnilo se jí celkem téměř 60 seniorů a seniorek.
Seniorátní dětský tábor se konal v srpnu ve Hvozdnici za účasti 23 dětí.
Podzimní seniorátní den proběhl tamtéž v neděli 12. září. Sjelo se přibližně 55 účastníků.
Od října 2010 probíhá seniorátní teologický kurz pro laiky pod názvem Základy evangelické teologie, a to nejen pro ty, kdo se chtějí stát ordinovanými presbytery. Začalo ho navštěvovat 28 zájemců.
Podzimní setkání kurátorů se uskutečnilo v sobotu 9. října v klimentském sboru.
Mnohé další akce vedl či spoluvedl br. Mikuláš Vymětal jako seniorární farář pro mládež.
4. DŮLEŽITÉ PERSONÁLNÍ A SBOROVÉ ZÁLEŽITOSTI
Mezi duchovními našich sborů došlo k těmto důležitým personálním změnám: V opakované volbě byly zvoleny farářky Dana Rotkovská v Libčicích nad Vltavou, Daniela Brodská a Irena Škeříková v Nuslích, podobně faráři u Salvátora Josef Beneš a Svatopluk Karásek (oba už jen do první poloviny roku 2011). V Hořovicích došlo k výměně farářek: Po mateřské dovolené se v září vrátila Drahomíra Dušková Havlíčková, která tak vystřídala Annu Šourkovou. Na listopad se chystá opakovaná volba Samuele Hejzlara v Dobříši. U Salvátora nastoupí na počátku roku 2011 na místo prvního faráře sboru Pavel Dvořáček, dosavadní farář v Poděbradech.
Novým kurátorem smíchovského sboru se stal Aleš Kratochvíl.
Seniorátní výbor udělil rovněž několik doporučení k práci v hospici, k vězeňskému či nemocničnímu kaplanství, k výuce náboženství, k vikariátu a k jáhenské praxi.
V 1. pololetí roku 2010 seniorátní výbor užil nový klíč při rozdělování tzv. „seniorátních“ odměn, na které je určeno 5 procent z částky Personálního fondu, a to proto, aby zdůraznil rozdíly v odměňování podle aktivity jednotlivých duchovních. Největší přidělená odměna činila 6.800 Kč, nejmenší 750 Kč.
Co se týče důležitých sborových záležitostí, tak zmiňujeme, že na konci roku 2009 doznívala kauza Azylového domu na Jižním Městě, došlo ke zrušení kazatelské stanice kladenského sboru v Rakovníku a ve Hvozdnici byla provedena generální rekonstrukce sborového domu i zahrady, která mohla být realizována díky tomu, že se tamější farářce ve spolupráci se staršovstvem podařilo získat, řádně investovat a vyúčtovat peníze z evropských fondů.
5. VIZITACE SENIORÁTNÍHO VÝBORU
Řádná vizitace seniorátního výboru se uskutečnila ve sboru Žižkov I, a to především jako výraz podpory tamějšímu společenství na počátku nové etapy sborové práce po výměně na místě kazatele.
Neohlášená vizitace seniorátního výboru se uskutečnila v Nuslích, a to proto, aby se seniorátní výbor pokusil pomoci řešit napětí mezi tamějšími kazatelkami.
Ve sboru v Berouně proběhla řádná vizitace hlavně kvůli tomu, aby při ní byla projednána otázka budoucnosti sboru po ukončení činnosti současné kazatelky a otázka případného pořízení bytu pro nového kazatele/novou kazatelku.
Do konce roku 2010 by měly proběhnout ještě další dvě řádné vizitace.
6. DALŠÍ ČINNOST SENIORÁTNÍHO VÝBORU
Kromě úkolů zmíněných v jiných tiscích (jako bylo podání projektu Sedlec – Prčice na synod, zohlednění výstupů z revize hospodaření seniorátního sboru nebo správa seniorátního fondu solidarity) a kromě již výše zmíněných akcí se seniorátní výbor věnoval např. těmto záležitostem:
- při příležitostech přijetí slibů nových staršovstev jsme navštívili tyto sbory: Hořovice, německy mluvící sbor, Kladno, Žižkov II, Smíchov, Libčice nad Vltavou, Braník, Sedlec – Prčice, Vinohrady, Soběhrdy a Radotín. Podobně byly u příležitosti volby nebo instalace nového faráře či nové farářky navštíveny sbory Žižkov I a Nusle. Jako hosté jsme se zúčastnili schůzí straršovstev těchto sborů: Dobříš a Uhříněves.
- seniorátní kurátorka ve spolupráci se salvátorským presbyterem Hugo Švecem připravila kompletní rekonstrukci seniorátních webových stránek. Rovněž zpracovala statistiky hospodaření i života sborů v seniorátě.
- o problematice práce s mládeží jsme jednali se zástupci SOMu, pražského SEMu a s farářem pro mládež
- podpořili jsme smíchovský sbor při shromážďování prostředků na pietní místo k uctění památky dr. Milady Horákové
7. VÝHLED PRO DALŠÍ PŮSOBENÍ SENIORÁTNÍHO VÝBORU
Seniorátní výbor má zájem o život sborů a je ochoten všemožně napomáhat při řešení pastoračních i administrativních záležitostí farářů a staršovstev. Bude též aktivně vykonávat dohled nad hospodařením sborů a kontrolu administrativních funkcí sboru, čímž chce předcházet případným nesnázím a pomáhat sborům, aby své síly mohly soustředit na své duchovní poslání.
Pro období do konventu 2011 se seniorátní výbor chystá především dále rozpracovat či dokončit větší rozběhnuté projekty – pořízení bytu v Berouně, „doladění“ rekonstruovaných webových stránek, kurz Základů evangelické teologie...
Jako svůj hlavní nový úkol si seniorátní výbor klade za cíl v průběhu roku 2011 s kurátory předjednat a na konventu představit nový způsob rozdělení repartic. S tím souvisí i potřeba pokud možno co nejvíce ujednotit vedení důležitých seznamů členů s hlasovacím právem a salárníků.
více v Tisku č. 3
Tisk č. 4 Zpráva seniorátního faráře o práci s mládeží
Mikuláš Vymětal, říjen 2010
Práce s mládeží je v současné podobě velice mnohotvará a pestrá. Jako v každé činnosti se i v ní střídají úspěchy a neúspěchy, z této perspektivy chci také stručně nastínit svůj pohled na situaci.
Martin ve zdi
Z mého pohledu zažívá společenství kolem večerních bohoslužeb u Martina ve zdi nečekaný rozvoj. Martin ve Zdi je opět zřetelným centrem pražské mládeže, počet účastníků bohoslužeb je sice kolísavý, ale jedná se o okruh asi 70 lidí. Při bohoslužbách je však Martin evidentně plnější, než byl před několika lety. Z dotazníku, který jsme udělali, vyšlo najevo, že asi ¼ návštěvníků jsou ekumeničtí hosté a část návštěvníků považuje Martina v.Z. za svůj sbor (což fakticky není). Po bohoslužbách spolu návštěvníci ještě asi 20 minut živě diskutují v prostorách kostela a významná skupina se přesouvá do kavárny Krásné ztráty, kde si pronajímáme spolu se studentskou katolickou farností sv. Salvátora tzv. Ekumenický salónek. Rozhovory se tam vedou někdy o fotbale a podobných tématech, ale překvapivě často také o víře. Z těchto setkání, jichž se pravidelně účastní např. Tomáš Halík, již vyrostla také ekumenická iniciativa – ekumenické bohoslužby křesťanů z Prahy 1 v kostele sv. Salvátora. V lednu plánujeme zapojit se do Ekumenického týdnu modliteb. Na poslední chvíli jsme se přihlásili také do Noci otevřených kostelů. Akce byla velmi zdařilá, proto plánujeme její pokračování.
Tento školní rok se mi naopak ještě nepodařilo dostatečně rozjet aktivitu, kterou pokládám také za velmi důležitou – otevřít Martin pro veřejnost (tzv. Otevřený kostel – Open church).
Pravidelné akce pořádané mládeží
Snažím se propagací i účastí podporovat všechny aktivity mládeže, které jsou zaměřeny na celoseniorátní úroveň. Pravidelně se účastním schůzek Seniorátního odboru mládeže (SOM), Sdružení evangelické mládeže (SEM) a Martinského grémia. U všech třech těchto výborů pozoruji vývoj od „neúředničené“ formy jednání směrem k praktičtější, což kvituji s povděkem. SOM pořádá nyní seniorátní dny vždy ve spojení s dalšími senioráty, což přineslo výrazné oživení.
Jednotlivé mládeže a skupiny konfirmandů
Letošní rok jsem pravidelné schůzky mládeží navštěvoval jen občas, ale s povděkem jsem pozoroval u mnoha farářů soustavnou snahu, kterou mládeži věnují. Výrazný rozvoj zažila například mládež v Nuslích, u Salvátora se po několika letech v řidších intervalech (cca 1x měsíčně) opět schází skupina domovské mládeže.
Nejvýraznější skupinu konfirmandů lze potkat opět u Salvátora (17). Několikrát ročně také spoluorganizuji polovíkendové či víkendové setkání spojených skupin konfirmandů.
Prázdniny
Jsem opět měl velmi pracovní. Účastnil jsem se celkem 4 táborů s mládeží a dětmi, které jsem organizoval v různé míře odpovědnosti (od hlavního vedoucího přes spoluvedoucího až po přednášejícího). Jednalo se o mezinárodní tábor v Rožnově pod Radhoštěm, ekologickou brigádu v Horní Krupé, tábor s dětmi na Hvozdnici a šestidenní výlet mládeže do Hamburku.
Individuální pastorace
Poměrně mnoho času mi zabraly osobní rozhovory, přípravy k několika svatbám apod.
Výhledy
Pro další pracovní rok jsem se rozhodl podrobněji zjistit, co by si od seniorátního faráře pro mládež přáli kolegyně a kolegové – faráři na sborech. Na základě dotazníku a osobních rozhovorů jsem si nyní vytyčil cíle práce – např. pokusit se založit mládež na Jižním městě a dramatický klub na Evangelické akademii.
Tisk č. 5 Zpráva pastýřské rady
Členové seniorátní pastýřské rady (volba 2006 na 6 let do r.2012) :
Pavel Smetana, Pavel Kočnar, Abigail Hudcová.
1.náhradník - Z.Susa., 2.náhradník – M.Zemánková, 3.náhradník – J.Pechar
Pastýřské radě nebyl za uplynulé období podán žádný podnět k jednání.
Za pastýřskou radu: Abigail Hudcová
Tisk č. 6 Zprávy poradních odborů
Zpráva pro konvent o rekreaci seniorů v Chotěboři v červnu 2010
Pokusím se tentokrát hodnotit seniorskou dovolenou především očima účastníků:
Prezentace:
Oznámení prostřednictvím seniorátního Zpravodaje je důležité. Ale doporučení z pera samotných účastníků v církevním tisku (článek s.M.Tytlové a E.Potměšilové) mají svou přesvědčivost: i letos jsme naplnili kapacitu střediska plně a přibývá účastníků ze vzdálených míst.
Doprava:
Pražští senioři oceňují možnost přepravy společným autobusem přímo až do střediska a zpět.
Ubytování:
- vybavení: kuratorium vyhovělo naší žádosti a zakoupilo větší počet plastových židlí.
- topení: prostory jsou i při dobrém počasí, zvlášť na dolním domě, studené, provlhlé. Seniorátní farář P.Špirko obětavě zastával po celou dobu také roli topiče na obou budovách. Přispěl tak výrazně ke spokojenosti účastníků.
- závady: na začátku pobytu jsme řešili opět drobné závady v koupelnách a na pokojích.
- kapacita: mnozí senioři pro svá různá zdravotní omezení preferují pobyt v soukromí, takže kapacita velkých pokojů není využita. Někteří účastníci bydleli i letos na technickém domě. Pokoje směrem do lesa na horním domě jsou tmavé a studené. Naše prosba z loňského roku (prořezat stromy při cestě) nebyla kuratoriem akceptována.
Stravování:
Trvale je oceňována chutná domácí kuchyně (jídlo 5x denně) i možnost dietního stravování bez příplatku.
Program:
-aktivní spoluúčast: pobožnosti z velké části připravili br. I.Herold a ThDr. Jana Opočenská.
Vděčně jsme přijali opět službu br. f. M.Nekvasila. Ostatní biblické i jiné příležitostné programy připravil sen.f.P.Špirko.
-hosté: sen.f. M.Vymětal, kterému vděčíme i letos za finanční podporu ze sbírek při bohoslužbách u Martina ve Zdi. Prostředky jsme využili k dotování společného autobusového výletu do sboru v Novém Městě na Moravě. S.Eva Grollová z Diakonie Praha: přednáška o bydlení seniorů, o návštěvě u evangelíků v Africe.
Hospodaření: J.Fikejsová konzultovala se sen. kurátorkou Z.Skuhrovou doporučení, daná SV. Jsme vděčni za dotaci, kterou nám seniorát každoročně poskytuje. Letos, při plném obsazení střediska, jsme ji nemuseli použít a zůstala jako rezerva pro příští rok.
Za vedení rekreace seniorů Dana Rotkovská
Poradní odbor mládeže (SOM)
Poradní odbor mládeže, dále jen SOM - seniorátní odbor mládeže, má za sebou v současném složení, první ze dvou let funkčního období. Zvolen byl na seniorátní poradě mládeže v listopadu 2009.
...
celý text v Tisku č. 6
Tisk č. 7 Zpráva o činnosti seniorátní JJ
Předsednictvo JJ v uplynulém období pracovalo ve složení Petr Hudec, Pavel Zoubek a Zdena Skuhrová. Navštívili jsme sbory seniorátu, které obdržely dary v loňském roce, a sbory, které žádaly letošní rok. Seniorátní shromáždění jsme připravili na 24. 6. 2010. Sešlo se 20 delegátů a rozdělovali jsme 415 184 Kč, které jste ve sborech vybrali. 276 789 Kč jsme odeslali do ústředí a v našem seniorátu jsme rozdělili 135 000 Kč takto: Beroun 7 500 Kč - příspěvek na opravu střechy
Hořovice 31 000 Kč – úpravy vstupní chodby a malé modlitebny
Benešov 10 000 – odstranění škod po havárii plynu a oprava komína
Soběhrdy 36 500 Kč – příspěvek na nový kotel
Kladno 50 000 Kč – příspěvek na úhradu dluhu (oprava fasády).
Znovu bych chtěl poprosit, abyste věnovali sbírce na JJ velkou pozornost. JJ funguje velmi dobře jako nástroj solidarity mezi sbory. V příloze můžete najít přehledy sbírek na JJ za poslední dva roky a také přehledy darů za posledních pět let. Předsednictvo seniorátní JJ má před sebou poslední rok práce. Příští zasedání konventu bude mít za úkol zvolit nové předsednictvo.
Za předsednictvo Petr Hudec
více v Tisku č. 7
Tisk č. 8 : Zprávy z Diakonie
Zpráva ze střediska SKP
Diakonie ČCE – Středisko křesťanské pomoci v Praze bylo založeno 1. 3. 1992. Jako první začalo pracovat SOS centrum krizové pomoci, které vzniklo v roce 1989. Součástí střediska se postupně staly také terénní pečovatelské a ošetřovatelské služby.
...
Diakonie Českobratrské církve evangelické - středisko v Praze 5 - Stodůlkách
Diakonie ČCE v Praze 5 - Stodůlkách se zabývá od roku 1994 poskytováním sociálních a terapeutických služeb dětem, mládeži a dospělým lidem s postižením a jejich rodinám. Středisko Diakonie ČCE v Praze Stodůlkách je jedním ze třech desítek zařízení Diakonie Českobratrské církve evangelické.
...
Diakonie ČCE - Středisko pro zrakově postižené
Všechny služby Střediska jsou i nadále poskytovány pravidelně a v plném rozsahu nejen dlouholetým uživatelům, ale i novým zájemcům. Ročně využije služeb Střediska 220 – 230 osob.
...
Diakonie ČCE - středisko Ratolest v Praze 10
Středisko Ratolest v Praze 10 nadále poskytuje podporu mladým lidem a dospělým s kombinovaným postižením k co největšímu rozvoji jejich schopností. Poskytujeme služby denního stacionáře a služby rané péče.
...
ZŠ speciální Diakonie ČCE Praha 10
Naše škola vzdělává žáky a s těžším mentálním a kombinovaným postižením, školu navštěvuje dvanáct žáků. Škola sídlí v budově střediska Ratolest, všechny hlavní aktivity probíhají v obou organizacích většinou společně. Žáci se účastnili řady výtvarných soutěží, v předvánoční soutěži škol Prahy 10 pod názvem „Svět kolem nás a vánoční čas“jsme získali čestné uznání. Navázali jsme také v rámci inkluze spolupráci se Základní školou německo - českého porozumění a její žáci pořádají pravidelně sportovní dopoledne pro naše děti. jejich občanské sdružení pořádá každoročně i benefiční koncert, jehož výtěžek jde na výtvarné aktivity našich žáků.
...
Zpráva o činnosti Diakonie ČCE – střediska Zvonek v Praze 4
Poskytované sociální služby:
Domov pro osoby se zdravotním postižením – pobytová služba pro 20 klientů
Centrum denních služeb – ambulantní služba pro 12 klientů
Chráněné bydlení – pobytová služba pro 8 klientů
Cílová skupina:
Lidé s mentálním postižením, případně v kombinaci s lehkým fyzickým postižením
...
více v Tisku č. 8